Bollstanäs Sten och Bygg ABAktiv

559249-1442AktiebolagRegistrerat 2020UPPLANDS VÄSBY

Finansiell översikt

63 000 kr−93,6%
Omsättning 2024
−60,7%
Genomsnittlig årlig förändring 2020–2024
01 mn2 mn3 mn20202021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn20202021202220232024
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
20202021202220232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar504 1561 202 1151 282 737666 770631 893
Summa anläggningstillgångar160 000112 00074 02686 00077 029
Summa tillgångar664 1561 314 1151 356 763752 770708 922
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder241 525774 361683 63923 00623 005
Långfristiga skulder——25 631——
Summa skulder241 525774 361709 27023 00623 005
Aktiekapital25 00025 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)511 198117 123107 73924 399−43 847
Summa eget kapital422 631539 754647 493729 764685 917
Resultaträkning
Nettoomsättning2 645 570860 372991 000989 00063 000
Rörelseresultat512 696151 928135 38233 391−43 847
EBITDA552 696199 928175 382——
Resultat före skatt511 198150 158135 35031 277−43 847
Årets resultat511 198117 123107 73924 399−43 847
Personalkostnader687 660144 753567 091434 165160
Avskrivningar40 00048 00040 000——
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning—————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Bollstanäs Sten och Bygg AB

Översikt

Bollstanäs Sten och Bygg AB (org.nr 559249-1442) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Upplands Väsby. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 63 000 kr, vilket är 93,6 % mindre än året innan (989 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 60,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 43 847 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 708 922 kr och det egna kapitalet 685 917 kr (soliditet 96,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.