Törnvalls Maskinservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 209 550 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 474 177 | 1 007 088 | 1 277 328 | 1 268 150 | 1 162 218 |
| Summa anläggningstillgångar | 27 864 | 47 138 | 105 612 | 20 086 | 15 346 |
| Summa tillgångar | 502 041 | 1 054 226 | 1 382 940 | 1 288 236 | 1 177 564 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 284 159 | 386 994 | 483 970 | 410 516 | 349 750 |
| Långfristiga skulder | — | 240 573 | 460 812 | 468 450 | 587 339 |
| Summa skulder | 292 867 | 754 336 | 1 064 936 | 967 449 | 1 025 572 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 184 174 | 274 416 | 205 664 | 207 108 | 40 755 |
| Summa eget kapital | 209 174 | 299 890 | 318 004 | 320 787 | 151 992 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 772 000 | 1 915 000 | 1 855 000 | 2 296 000 | 2 611 000 |
| Rörelseresultat | 243 328 | 474 132 | 279 260 | 256 217 | 80 422 |
| EBITDA | 250 294 | 487 658 | 310 786 | 284 743 | 96 145 |
| Resultat före skatt | 234 359 | 346 184 | 258 354 | 261 568 | 53 166 |
| Årets resultat | 184 174 | 274 416 | 205 664 | 207 108 | 40 755 |
| Personalkostnader | 3 380 | 120 180 | 134 585 | 362 582 | 681 171 |
| Avskrivningar | 6 966 | 13 526 | 31 526 | 28 526 | 15 723 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 183 700 | 187 550 | 204 325 | 209 550 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Törnvalls Maskinservice AB
Översikt
Törnvalls Maskinservice AB (org.nr 559248-4090) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Vedevåg.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 611 000 kr, vilket är 13,7 % mer än året innan (2 296 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 40 755 kr (1,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 611 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 177 564 kr och det egna kapitalet 151 992 kr (soliditet 12,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.