Carpati Deli Livsmedel ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 183 700 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 592 665 | 309 571 | 251 336 | 824 787 | 641 511 |
| Summa anläggningstillgångar | 36 856 | 58 868 | 43 480 | 28 092 | 12 704 |
| Summa tillgångar | 629 521 | 368 439 | 294 816 | 852 879 | 654 215 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 249 217 | 213 924 | 153 328 | 813 675 | 641 360 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 349 217 | 263 924 | 183 328 | 813 675 | 641 360 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 255 304 | 7 911 | 6 973 | −222 284 | −198 349 |
| Summa eget kapital | 280 304 | 104 515 | 111 488 | 39 204 | 12 855 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 680 182 | 2 994 000 | 2 993 000 | 2 471 000 | 2 299 000 |
| Rörelseresultat | 427 261 | −39 884 | −12 482 | −257 150 | −196 053 |
| EBITDA | 434 345 | −28 896 | 2 906 | −241 762 | −180 665 |
| Resultat före skatt | 327 259 | 10 100 | 7 187 | −222 232 | −198 349 |
| Årets resultat | 255 304 | 7 911 | 6 973 | −222 284 | −198 349 |
| Personalkostnader | 429 954 | 609 471 | 498 079 | 461 282 | 494 132 |
| Avskrivningar | 7 084 | 10 988 | 15 388 | 15 388 | 15 388 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 183 700 | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Carpati Deli Livsmedel AB
Översikt
Carpati Deli Livsmedel AB (org.nr 559247-6088) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Alafors. Bransch enligt SCB: livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 2 299 000 kr, vilket är 7,0 % mindre än året innan (2 471 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 11,1 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 198 349 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 299 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 654 215 kr och det egna kapitalet 12 855 kr (soliditet 2,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.