ART8 Gruppen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 67 754 | 539 238 | 2 159 431 | 1 364 999 | 1 868 086 | 215 774 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 113 910 | 63 910 | 15 910 |
| Summa tillgångar | 67 754 | 539 238 | 2 159 431 | 1 478 909 | 1 931 996 | 231 684 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 72 038 | 332 517 | 1 661 743 | 914 602 | 1 804 004 | 1 216 700 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 72 038 | 332 517 | 1 661 743 | 914 602 | 1 804 004 | 1 216 700 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −54 284 | 211 005 | 290 967 | 66 619 | −436 315 | −1 113 008 |
| Summa eget kapital | −4 284 | 206 721 | 497 688 | 564 307 | 127 992 | −985 016 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 365 315 | 2 516 758 | 7 487 854 | 11 456 814 | 13 869 821 | 5 212 674 |
| Rörelseresultat | −54 270 | 254 290 | 388 608 | 122 153 | −394 005 | −1 110 051 |
| Resultat före skatt | −54 284 | 252 884 | 375 556 | 90 597 | −436 315 | −1 113 008 |
| Årets resultat | −54 284 | 211 005 | 290 967 | 66 619 | −436 315 | −1 113 008 |
| Personalkostnader | 248 814 | 537 518 | 790 441 | 814 589 | 682 012 | 257 395 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: ART8 Gruppen AB
Översikt
ART8 Gruppen AB (org.nr 559246-7277) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 212 674 kr, vilket är 62,4 % mindre än året innan (13 869 821 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 70,2 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 113 008 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 13 869 821 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−985 016 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.