SchumiFastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 117 139 | 230 323 | 14 992 | 68 861 | 31 414 | 28 969 |
| Summa anläggningstillgångar | 190 667 | 0 | 3 902 531 | 3 764 531 | 3 626 531 | 3 488 531 |
| Summa tillgångar | 307 806 | 230 323 | 3 917 523 | 3 833 392 | 3 657 945 | 3 517 500 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 35 001 | 36 652 | 182 963 | 277 209 | 64 186 | 64 584 |
| Långfristiga skulder | 218 000 | 0 | 3 430 311 | 3 014 189 | 2 946 449 | 2 454 712 |
| Summa skulder | 253 001 | 36 652 | 3 613 274 | 3 291 399 | 3 010 635 | 2 519 297 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 805 | 138 866 | 110 577 | 237 745 | 81 134 | 350 894 |
| Summa eget kapital | 54 805 | 193 671 | 304 249 | 541 993 | 647 310 | 998 203 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 305 555 | 579 065 | 8 | 210 009 | 210 004 | 254 426 |
| Rörelseresultat | 6 565 | 174 893 | 190 621 | 407 120 | 190 428 | 529 248 |
| EBITDA | 53 898 | 207 896 | 329 427 | 545 120 | 328 428 | 667 248 |
| Resultat före skatt | 6 549 | 174 893 | 139 332 | 299 878 | 89 433 | 445 052 |
| Årets resultat | 4 805 | 138 866 | 110 577 | 237 745 | 81 134 | 350 894 |
| Personalkostnader | 198 237 | 398 859 | −589 | 200 | 0 | 1 188 |
| Avskrivningar | 47 333 | 33 003 | 138 806 | 138 000 | 138 000 | 138 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: SchumiFastigheter AB
Översikt
SchumiFastigheter AB (org.nr 559246-1148) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Sandviken. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 254 426 kr, vilket är 21,2 % mer än året innan (210 004 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 350 894 kr (138 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2021: 1. Nettoomsättningen per anställd var 579 065 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 517 500 kr och det egna kapitalet 998 203 kr (soliditet 28,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.