Belins däck & verkstad ABAktiv

559245-6668AktiebolagRegistrerat 2020BORLÄNGE

Finansiell översikt

5 514 000 kr+30,4%
Omsättning 2025/26
+58,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2025/26
02 mn4 mn6 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 100 000 kr.

Historik
2025/26100 000 kr
2024/250 kr
2023/240 kr
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
2020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar158 455198 647349 416532 283754 3451 358 831
Summa anläggningstillgångar17 74924 575170 378244 717314 535343 902
Summa tillgångar176 204223 222519 794777 0001 068 8801 702 733
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder59 84798 931259 836221 366443 148968 469
Långfristiga skulder——204 160468 221426 601328 200
Summa skulder88 127129 125463 996693 054905 3581 332 278
Aktiekapital25 00025 00025 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)63 0776 020−38 29928 14879 576206 934
Summa eget kapital88 07794 09755 79883 946163 522370 455
Resultaträkning
Nettoomsättning552 452814 7091 562 0001 714 0004 229 0005 514 000
Rörelseresultat108 5309 584−62 27365 554171 824280 957
EBITDA113 93115 976−41 509113 711234 756374 890
Resultat före skatt80 2507 670−38 29928 148100 575261 705
Årets resultat63 0776 020−38 29928 14879 576206 934
Personalkostnader—318 412717 704505 432888 9001 426 873
Avskrivningar5 4016 39220 76448 15762 93293 933
Övriga nyckeltal
Anställda—11124
Föreslagen utdelning———00100 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Belins däck & verkstad AB

Översikt

Belins däck & verkstad AB (org.nr 559245-6668) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Borlänge. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 5 514 000 kr, vilket är 30,4 % mer än året innan (4 229 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 58,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 206 934 kr (3,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 4 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 1 378 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 702 733 kr och det egna kapitalet 370 455 kr (soliditet 21,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 100 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.