East Mountain ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 80 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 437 264 | 936 456 | 1 615 697 | 2 314 400 |
| Årets resultat | −85 214 | 116 306 | 176 393 | 72 025 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 726 582 | 673 847 | 889 072 | 1 212 823 |
| Summa skulder | 641 320 | 472 279 | 611 111 | 1 012 837 |
| Summa eget kapital | 85 262 | 201 568 | 277 961 | 199 986 |
| Anställda | — | — | 0 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 150 000 | 80 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: East Mountain AB
Översikt
East Mountain AB (org.nr 559245-2519) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Sundsvall. Bransch enligt SCB: drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar (SNI 93119).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 314 400 kr, vilket är 43,2 % mer än året innan (1 615 697 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 74,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 72 025 kr (3,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 2 314 400 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 212 823 kr och det egna kapitalet 199 986 kr (soliditet 16,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 80 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.