AGL Advisor ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 68 875 | 85 642 | 116 405 | 119 079 | 101 255 | 160 129 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 5 803 | 4 352 | 2 902 | 1 451 | 0 |
| Summa tillgångar | 68 875 | 91 445 | 120 757 | 121 981 | 102 706 | 160 129 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 16 156 | 26 879 | 49 339 | 16 313 | 6 759 | 6 153 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 16 156 | 26 879 | 49 339 | 16 313 | 6 759 | 21 513 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 719 | 11 847 | 6 852 | 34 250 | −9 721 | 42 668 |
| Summa eget kapital | 52 719 | 64 566 | 71 418 | 105 668 | 95 947 | 138 616 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 154 785 | 248 243 | 394 171 | 447 605 | 108 658 | 801 335 |
| Rörelseresultat | 3 917 | 15 924 | 9 695 | 43 633 | −9 603 | 73 275 |
| EBITDA | — | 17 375 | 11 146 | 45 083 | −8 152 | 74 726 |
| Resultat före skatt | 3 917 | 15 905 | 9 700 | 43 563 | −9 721 | 52 160 |
| Årets resultat | 2 719 | 11 847 | 6 852 | 34 250 | −9 721 | 42 668 |
| Personalkostnader | 4 603 | 52 143 | 180 265 | 207 172 | 15 000 | 78 599 |
| Avskrivningar | — | 1 451 | 1 451 | 1 450 | 1 451 | 1 451 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 1 | 1 | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: AGL Advisor AB
Översikt
AGL Advisor AB (org.nr 559244-6693) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Hisings Backa. Bransch enligt SCB: verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare (SNI 66220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 801 335 kr, vilket är 637 % mer än året innan (108 658 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 38,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 42 668 kr (5,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 447 605 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 160 129 kr och det egna kapitalet 138 616 kr (soliditet 86,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.