S.P. FRENORD Luleå ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 362 500 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 773 000 | 4 290 000 | 3 366 000 | 3 042 000 | 2 307 000 |
| Årets resultat | 702 109 | 1 046 278 | 446 132 | 362 296 | 10 653 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 619 030 | 2 345 612 | 1 410 658 | 883 613 | 272 167 |
| Summa skulder | 782 527 | 462 831 | 528 245 | 410 904 | 151 305 |
| Summa eget kapital | 836 503 | 1 882 781 | 882 413 | 472 709 | 120 862 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 446 500 | 772 000 | 362 500 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: S.P. FRENORD Luleå AB
Översikt
S.P. FRENORD Luleå AB (org.nr 559243-7213) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare (SNI 66220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 307 000 kr, vilket är 24,2 % mindre än året innan (3 042 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 11,6 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 10 653 kr (0,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 307 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 272 167 kr och det egna kapitalet 120 862 kr (soliditet 44,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.