Västerviks Plåtslageri ABAktiv

559243-5548AktiebolagRegistrerat 2020VÄSTERVIK

Finansiell översikt

12 366 731 kr+18,5%
Omsättning 2025
+35,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
05 mn10 mn15 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning5 785 0007 648 0008 425 94510 434 38412 366 731
Årets resultat592 8751 662 2241 261 3831 075 386516 203
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar3 239 2404 642 6936 524 0766 761 58010 592 183
Summa skulder1 838 5931 579 8222 199 8221 361 9404 676 340
Summa eget kapital1 400 6473 062 8714 324 2545 399 6405 915 843
Anställda33346
Föreslagen utdelning———00

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Västerviks Plåtslageri AB

Översikt

Västerviks Plåtslageri AB (org.nr 559243-5548) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Västervik. Bransch enligt SCB: takarbeten av plåt (SNI 43411).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 12 366 731 kr, vilket är 18,5 % mer än året innan (10 434 384 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 35,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 516 203 kr (4,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 2 061 122 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 10 592 183 kr och det egna kapitalet 5 915 843 kr (soliditet 55,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.