Sveafastigheter Del av Stockholm Hammarbyhöjden 1: 1 E ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2023
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 73 488 | 93 238 | 49 043 | 233 650 |
| Summa anläggningstillgångar | 797 573 | 3 428 412 | 4 012 983 | 4 608 767 |
| Summa tillgångar | 871 061 | 3 521 650 | 4 062 026 | 4 842 417 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 823 436 | 3 474 025 | 4 012 026 | 4 730 367 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 823 436 | 3 474 025 | 4 012 026 | 4 730 367 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −2 375 | −21 000 | −98 212 | −118 068 |
| Summa eget kapital | 47 625 | 47 625 | 50 000 | 112 050 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −26 683 | −21 000 | −20 250 | −20 800 |
| Resultat före skatt | −2 375 | −21 000 | −98 212 | −118 068 |
| Årets resultat | −2 375 | −21 000 | −98 212 | −118 068 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 0 | 0 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Sveafastigheter Del av Stockholm Hammarbyhöjden 1: 1 E AB
Översikt
Sveafastigheter Del av Stockholm Hammarbyhöjden 1: 1 E AB (org.nr 559242-8477) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2023 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 118 068 kr. Företaget har gått med förlust under alla 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2021. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 4 842 417 kr och det egna kapitalet 112 050 kr (soliditet 2,3 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.