Prince PharmaCare ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 236 773 | 334 836 | 519 360 | 641 560 | 720 703 | 913 942 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 782 | 6 782 | 0 | 40 000 | 204 000 | 72 889 |
| Summa tillgångar | 243 555 | 341 618 | 519 360 | 681 560 | 924 703 | 986 831 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 50 332 | −76 271 | −18 218 | 133 875 | 302 367 | 202 201 |
| Långfristiga skulder | — | — | 968 | 968 | 968 | 968 |
| Summa skulder | 50 332 | −76 271 | −17 250 | 134 843 | 303 335 | 203 169 |
| Aktiekapital | 50 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 143 223 | 249 666 | 118 721 | 150 107 | 269 901 | 366 619 |
| Summa eget kapital | 193 223 | 417 889 | 536 610 | 546 717 | 621 368 | 783 662 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 607 842 | 1 137 992 | 2 153 341 | 3 500 692 | 5 125 247 | 3 761 664 |
| Rörelseresultat | 188 493 | 325 582 | 150 190 | 193 133 | 341 589 | 463 374 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 594 485 |
| Resultat före skatt | 182 275 | 314 568 | 149 540 | 190 474 | 341 792 | 463 624 |
| Årets resultat | 143 223 | 249 666 | 118 721 | 150 107 | 269 901 | 366 619 |
| Personalkostnader | 184 487 | 319 280 | 514 157 | 1 015 793 | 1 663 385 | 2 013 252 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | 131 111 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 2 | 1 | 2 | 4 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 140 000 | — | — | — | 195 250 | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Prince PharmaCare AB
Översikt
Prince PharmaCare AB (org.nr 559242-8147) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Trångsund. Bransch enligt SCB: personaluthyrning (SNI 78201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 761 664 kr, vilket är 26,6 % mindre än året innan (5 125 247 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 44,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 366 619 kr (9,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 1 880 832 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 986 831 kr och det egna kapitalet 783 662 kr (soliditet 79,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.