JN Sydfastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 137 747 | 12 832 | 118 506 | 126 733 | 40 588 | 202 937 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 484 604 | 1 483 102 | 1 457 563 | 1 460 833 | 1 429 165 | 1 397 497 |
| Summa tillgångar | 1 622 351 | 1 495 934 | 1 576 069 | 1 587 566 | 1 469 753 | 1 600 434 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 123 784 | 95 665 | 138 011 | 141 601 | 139 015 | 1 399 682 |
| Långfristiga skulder | 1 477 183 | 1 202 136 | 1 178 680 | 1 149 147 | 988 387 | 0 |
| Summa skulder | 1 600 967 | 1 297 801 | 1 316 691 | 1 298 820 | 1 135 773 | 1 406 471 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −3 616 | −23 251 | 61 244 | 29 368 | 45 234 | 59 983 |
| Summa eget kapital | 21 384 | 198 133 | 259 378 | 288 746 | 333 980 | 193 963 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 72 000 | 96 000 | 174 000 | 174 000 | 174 000 | 174 000 |
| Rörelseresultat | 16 215 | 7 083 | 101 376 | 88 548 | 96 500 | 98 350 |
| EBITDA | 16 215 | 28 498 | 126 915 | 115 129 | 128 168 | 130 018 |
| Resultat före skatt | −3 616 | −23 251 | 71 055 | 36 985 | 57 072 | 75 606 |
| Årets resultat | −3 616 | −23 251 | 61 244 | 29 368 | 45 234 | 59 983 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 0 | 21 415 | 25 539 | 26 581 | 31 668 | 31 668 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: JN Sydfastighets AB
Översikt
JN Sydfastighets AB (org.nr 559242-8014) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Trelleborg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 174 000 kr, i nivå med året innan. Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 59 983 kr (34,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 600 434 kr och det egna kapitalet 193 963 kr (soliditet 12,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.