Mideroos Bygg & Fastighetsservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 140 029 | 114 301 | 139 322 | 18 461 | 121 019 | 503 916 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 68 400 | 51 300 | 34 200 |
| Summa tillgångar | 140 029 | 114 301 | 139 322 | 86 861 | 172 319 | 538 116 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 22 780 | 32 135 | 24 005 | 21 666 | 52 972 | 349 046 |
| Långfristiga skulder | 77 601 | 34 343 | 65 696 | 2 268 | 4 095 | 79 673 |
| Summa skulder | 100 381 | 66 478 | 89 701 | 23 934 | 57 067 | 428 719 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 14 648 | 8 175 | 1 799 | 13 305 | 52 325 | −5 855 |
| Summa eget kapital | 39 648 | 47 823 | 49 621 | 62 927 | 115 252 | 109 397 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 381 000 | 411 000 | 599 000 | 679 000 | 940 000 | 1 297 000 |
| Rörelseresultat | 24 482 | 10 481 | 2 323 | 16 845 | 65 430 | −5 283 |
| EBITDA | — | — | — | 33 945 | 82 530 | 11 817 |
| Resultat före skatt | 18 448 | 10 517 | 2 295 | 16 934 | 65 848 | −5 855 |
| Årets resultat | 14 648 | 8 175 | 1 799 | 13 305 | 52 325 | −5 855 |
| Personalkostnader | 2 150 | 610 | 119 592 | 269 189 | 532 158 | 513 112 |
| Avskrivningar | — | — | — | 17 100 | 17 100 | 17 100 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mideroos Bygg & Fastighetsservice AB
Översikt
Mideroos Bygg & Fastighetsservice AB (org.nr 559242-5341) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Färila. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 297 000 kr, vilket är 38,0 % mer än året innan (940 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 27,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 5 855 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 538 116 kr och det egna kapitalet 109 397 kr (soliditet 20,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.