Sonic Canyon ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 157 163 | 32 835 | 103 892 | 127 612 | 36 231 | 68 986 |
| Summa anläggningstillgångar | 50 928 | 511 619 | 664 479 | 974 196 | 890 873 | 783 776 |
| Summa tillgångar | 208 091 | 544 454 | 768 371 | 1 101 808 | 927 104 | 852 762 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 117 277 | 466 167 | 142 489 | 425 454 | 303 721 | 101 212 |
| Långfristiga skulder | 66 660 | 46 656 | 546 656 | 526 652 | 471 431 | 698 165 |
| Summa skulder | 183 937 | 512 823 | 703 589 | 987 640 | 810 686 | 799 377 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −846 | 7 477 | 33 151 | 49 386 | 2 250 | −63 033 |
| Summa eget kapital | 24 154 | 31 631 | 64 782 | 114 168 | 116 418 | 53 385 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 95 000 | 0 | 56 919 | 43 354 | 396 211 |
| Rörelseresultat | −418 717 | −332 967 | −564 036 | −630 493 | −637 215 | −584 864 |
| EBITDA | −410 509 | −257 958 | −353 439 | −396 164 | −313 717 | −247 357 |
| Resultat före skatt | −846 | 9 321 | 42 076 | 62 419 | 3 757 | −63 033 |
| Årets resultat | −846 | 7 477 | 33 151 | 49 386 | 2 250 | −63 033 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 8 208 | 75 009 | 210 597 | 234 329 | 323 498 | 337 507 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sonic Canyon AB
Översikt
Sonic Canyon AB (org.nr 559239-8571) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Nykvarn. Bransch enligt SCB: scenkonst (SNI 90200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 396 211 kr, vilket är 814 % mer än året innan (43 354 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 63 033 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 852 762 kr och det egna kapitalet 53 385 kr (soliditet 6,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.