Musikpolisen Production ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | −5 592 | 427 | 2 819 | 14 576 | 30 976 | 29 833 |
| Summa anläggningstillgångar | 19 000 | 19 000 | 15 200 | 11 400 | 7 600 | 241 721 |
| Summa tillgångar | 13 408 | 19 427 | 18 019 | 25 976 | 38 576 | 271 554 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 9 000 | 23 788 | 20 570 | 20 716 | 37 465 | 23 715 |
| Långfristiga skulder | 7 500 | 6 500 | 15 750 | 19 900 | 6 000 | 185 000 |
| Summa skulder | 16 500 | 30 288 | 36 320 | 40 616 | 43 465 | 209 321 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −28 092 | −7 769 | −7 440 | 3 661 | 8 709 | 32 122 |
| Summa eget kapital | −3 092 | −10 861 | −18 301 | −14 640 | −4 889 | 62 233 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 000 | 8 000 | 19 000 | 43 000 | 50 000 | 138 000 |
| Rörelseresultat | −27 753 | −7 491 | −7 136 | 4 840 | 8 709 | 36 790 |
| EBITDA | — | — | −3 336 | 8 640 | 12 509 | 65 731 |
| Resultat före skatt | −28 092 | −7 769 | −7 440 | 4 703 | 8 709 | 32 494 |
| Årets resultat | −28 092 | −7 769 | −7 440 | 3 661 | 8 709 | 32 122 |
| Personalkostnader | — | — | — | 697 | 0 | 1 527 |
| Avskrivningar | — | — | 3 800 | 3 800 | 3 800 | 28 941 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | 0 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Musikpolisen Production AB
Översikt
Musikpolisen Production AB (org.nr 559239-7730) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Sundsvall. Bransch enligt SCB: annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 138 000 kr, vilket är 176 % mer än året innan (50 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 133 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 32 122 kr (23,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 271 554 kr och det egna kapitalet 62 233 kr (soliditet 22,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.