AFX ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 422 413 | 716 135 | 476 963 | 557 476 | 78 958 | 909 883 |
| Summa anläggningstillgångar | 159 970 | 152 810 | 145 650 | 0 | — | 358 393 |
| Summa tillgångar | 582 383 | 868 945 | 622 613 | 557 476 | 78 958 | 1 268 276 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 328 188 | 427 658 | 397 977 | 239 317 | 10 000 | 1 193 783 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 328 188 | 427 658 | 397 977 | 239 317 | 10 000 | 1 193 783 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 204 195 | 337 092 | 133 349 | 193 523 | 799 | 5 535 |
| Summa eget kapital | 254 195 | 441 287 | 224 636 | 318 159 | 68 958 | 74 493 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 673 402 | 2 957 988 | 2 732 821 | 2 013 892 | 1 | — |
| Rörelseresultat | 260 235 | 424 821 | 168 664 | 241 718 | −14 902 | −342 986 |
| EBITDA | 266 065 | 431 981 | 175 824 | 241 718 | — | −278 388 |
| Resultat före skatt | 260 235 | 424 821 | 168 369 | 243 887 | 799 | 7 014 |
| Årets resultat | 204 195 | 337 092 | 133 349 | 193 523 | 799 | 5 535 |
| Personalkostnader | 120 432 | 988 392 | 1 008 509 | 776 316 | 0 | 848 |
| Avskrivningar | 5 830 | 7 160 | 7 160 | 0 | — | 64 598 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 4 | 4 | 5 | 2 | 0 | — |
| Föreslagen utdelning | — | 350 000 | 100 000 | 250 000 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: AFX AB
Översikt
AFX AB (org.nr 559239-5973) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Lerum. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 kr, vilket är 100,0 % mindre än året innan (2 013 892 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 97,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Årets resultat 2025 var en vinst på 5 535 kr. Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 268 276 kr och det egna kapitalet 74 493 kr (soliditet 5,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.