Spring Island ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 120 262 | 86 416 | 306 580 | 331 616 | 724 560 | 759 617 |
| Summa anläggningstillgångar | 12 500 | 39 773 | 32 955 | 26 137 | 12 500 | 2 425 000 |
| Summa tillgångar | 132 762 | 126 189 | 339 535 | 357 753 | 737 060 | 3 184 617 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 87 853 | 88 642 | 283 640 | 338 165 | 0 | 277 034 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 672 764 | 2 360 264 |
| Summa skulder | 87 853 | 92 051 | 287 390 | 340 108 | 672 764 | 2 637 297 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 19 909 | −10 771 | −31 992 | −34 500 | 96 650 | 483 024 |
| Summa eget kapital | 44 909 | 34 138 | 52 145 | 17 645 | 64 296 | 547 320 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 38 000 | 23 000 | 0 | 0 | 127 000 | 813 000 |
| Rörelseresultat | 25 327 | −7 362 | −31 682 | −36 715 | 94 833 | 455 276 |
| EBITDA | — | −544 | −24 864 | −29 897 | 94 833 | — |
| Resultat före skatt | 25 327 | −10 771 | −31 992 | −34 500 | 100 179 | 543 385 |
| Årets resultat | 19 909 | −10 771 | −31 992 | −34 500 | 96 650 | 483 024 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | 152 685 |
| Avskrivningar | — | 6 818 | 6 818 | 6 818 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Spring Island AB
Översikt
Spring Island AB (org.nr 559239-5817) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 813 000 kr, vilket är 540 % mer än året innan (127 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 84,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 483 024 kr (59,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 813 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 184 617 kr och det egna kapitalet 547 320 kr (soliditet 17,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.