K2A Hyresbostäder i Skogås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 934 | 7 024 043 | 94 698 | 153 186 | 166 844 | 13 894 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 866 909 | 6 932 408 | 7 110 749 | 7 055 947 | 6 982 245 | 6 902 243 |
| Summa tillgångar | 6 869 843 | 13 956 451 | 7 205 447 | 7 209 133 | 7 149 089 | 6 916 137 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 6 702 547 | 6 820 538 | 60 898 | 71 435 | 1 543 | 57 324 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 6 702 547 | 6 820 538 | 60 898 | 71 435 | 1 543 | 57 324 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −57 704 | −31 383 | 8 635 | −6 851 | 9 848 | −288 733 |
| Summa eget kapital | 167 296 | 7 135 913 | 7 144 549 | 7 137 698 | 7 147 546 | 6 858 813 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 102 062 | 216 000 | 234 000 | 218 647 | 250 318 | −733 |
| Rörelseresultat | −57 704 | −31 234 | 8 635 | −6 855 | 10 035 | −288 883 |
| EBITDA | −4 369 | 48 768 | 88 637 | 73 147 | 90 037 | −208 881 |
| Resultat före skatt | −57 704 | −31 383 | 8 635 | −6 851 | 9 848 | −288 733 |
| Årets resultat | −57 704 | −31 383 | 8 635 | −6 851 | 9 848 | −288 733 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 53 335 | 80 002 | 80 002 | 80 002 | 80 002 | 80 002 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: K2A Hyresbostäder i Skogås AB
Översikt
K2A Hyresbostäder i Skogås AB (org.nr 559239-4539) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var −733 kr, vilket är 100 % mindre än året innan (250 318 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 288 733 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 916 137 kr och det egna kapitalet 6 858 813 kr (soliditet 99,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.