Norrköpings Mejeri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 581 445 | 6 521 163 | 6 755 519 | 5 944 054 | 7 757 908 |
| Summa anläggningstillgångar | 262 343 | 889 248 | 739 583 | 760 169 | 1 751 468 |
| Summa tillgångar | 3 843 788 | 7 410 411 | 7 495 102 | 6 704 223 | 9 509 375 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 916 498 | 2 734 649 | 6 032 305 | 5 848 037 | 8 600 652 |
| Långfristiga skulder | 2 734 548 | 4 213 941 | 678 840 | 364 321 | 220 746 |
| Summa skulder | 3 693 554 | 7 045 590 | 6 711 145 | 6 212 358 | 8 821 398 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 100 234 | 214 587 | 647 347 | 407 909 | 196 112 |
| Summa eget kapital | 150 234 | 364 821 | 783 957 | 491 865 | 687 977 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 268 154 | 10 859 162 | 17 188 535 | 15 004 774 | 18 632 557 |
| Rörelseresultat | 171 736 | 335 031 | 673 721 | 419 315 | 193 259 |
| EBITDA | 226 441 | 497 582 | 871 290 | 623 564 | 401 230 |
| Resultat före skatt | 127 524 | 277 373 | 647 347 | 407 909 | 196 112 |
| Årets resultat | 100 234 | 214 587 | 647 347 | 407 909 | 196 112 |
| Personalkostnader | 312 056 | 2 529 335 | 2 997 081 | 2 049 226 | 3 072 500 |
| Avskrivningar | 54 705 | 162 551 | 197 569 | 204 249 | 207 971 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 6 | 8 | 8 | 6 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Norrköpings Mejeri AB
Översikt
Norrköpings Mejeri AB (org.nr 559239-3937) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Norrköping.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 18 632 557 kr, vilket är 24,2 % mer än året innan (15 004 774 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 54,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 196 112 kr (1,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 2 661 794 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 509 375 kr och det egna kapitalet 687 977 kr (soliditet 7,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.