Cartech i Dalarna ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 49 065 | 453 201 | 436 609 | 1 182 954 | 840 252 | 1 388 512 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 193 250 | 153 945 | 198 040 | 430 466 | 332 800 |
| Summa tillgångar | 49 065 | 646 451 | 590 554 | 1 380 994 | 1 270 718 | 1 721 312 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | −6 657 | 560 101 | 539 889 | 815 773 | 1 245 642 | 1 084 988 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | −6 657 | 560 101 | 539 889 | 815 773 | 1 245 642 | 1 084 988 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 5 722 | 30 628 | −35 685 | 514 556 | −994 145 | 611 248 |
| Summa eget kapital | 55 722 | 86 350 | 50 665 | 565 221 | 25 076 | 636 324 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 228 000 | 3 286 000 | 5 050 000 | 8 072 000 | 8 341 000 | 8 609 000 |
| Rörelseresultat | 7 284 | 41 695 | −23 523 | 657 168 | −985 344 | 641 798 |
| EBITDA | 7 284 | 44 970 | 15 782 | 702 573 | −927 362 | 739 464 |
| Resultat före skatt | 7 279 | 41 556 | −35 685 | 647 058 | −994 145 | 611 248 |
| Årets resultat | 5 722 | 30 628 | −35 685 | 514 556 | −994 145 | 611 248 |
| Personalkostnader | 2 200 | 824 992 | 1 316 593 | 1 946 414 | 2 694 978 | 2 664 480 |
| Avskrivningar | 0 | 3 275 | 39 305 | 45 405 | 57 982 | 97 666 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 2 | 3 | 5 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Cartech i Dalarna AB
Översikt
Cartech i Dalarna AB (org.nr 559239-3580) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Djurås. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 609 000 kr, vilket är 3,2 % mer än året innan (8 341 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 107 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 611 248 kr (7,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 1 721 800 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 721 312 kr och det egna kapitalet 636 324 kr (soliditet 37,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.