Ching Studio ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 325 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 023 011 | 1 838 561 | 1 211 502 | 1 016 476 | 498 008 |
| Summa anläggningstillgångar | 675 600 | 1 887 800 | 2 250 000 | 3 020 000 | 3 081 000 |
| Summa tillgångar | 3 698 611 | 3 726 361 | 3 461 502 | 4 036 476 | 3 579 008 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 200 801 | 766 404 | 211 574 | 257 993 | 133 342 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 200 801 | 766 404 | 211 574 | 257 993 | 133 342 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 466 186 | 1 082 147 | 806 971 | 918 555 | −7 817 |
| Summa eget kapital | 2 497 810 | 2 959 957 | 3 249 928 | 3 778 483 | 3 445 666 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 363 000 | 3 378 000 | 2 539 000 | 2 458 000 | 1 096 000 |
| Rörelseresultat | 1 848 021 | 1 368 849 | 1 023 769 | 1 156 295 | −8 370 |
| EBITDA | 1 935 821 | 1 456 649 | 1 111 569 | 1 156 295 | — |
| Resultat före skatt | 1 847 858 | 1 364 045 | 1 017 865 | 1 156 750 | −7 817 |
| Årets resultat | 1 466 186 | 1 082 147 | 806 971 | 918 555 | −7 817 |
| Personalkostnader | 1 915 034 | 1 527 877 | 1 177 443 | 1 080 478 | 976 354 |
| Avskrivningar | 87 800 | 87 800 | 87 800 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 390 000 | 325 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ching Studio AB
Översikt
Ching Studio AB (org.nr 559239-2012) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Älta. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 096 000 kr, vilket är 55,4 % mindre än året innan (2 458 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 29,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 7 817 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 096 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 579 008 kr och det egna kapitalet 3 445 666 kr (soliditet 96,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.