2MTN ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 322 400 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 963 476 | 1 383 925 | 1 316 132 | 1 213 928 | 1 498 934 | 1 253 385 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 963 476 | 1 383 925 | 1 316 132 | 1 213 928 | 1 498 934 | 1 253 385 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 243 755 | 326 422 | 104 182 | 12 014 | 107 146 | 131 583 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 452 755 | 711 422 | 593 461 | 566 293 | 785 425 | 600 863 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 485 721 | 345 482 | 0 | 120 213 | 270 199 | 148 565 |
| Summa eget kapital | 510 721 | 672 503 | 722 671 | 647 635 | 713 509 | 652 522 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 200 540 | 1 307 000 | 1 053 919 | 1 393 578 | 1 908 000 | 1 470 000 |
| Rörelseresultat | 824 252 | 636 728 | 418 653 | 231 528 | 469 279 | −9 334 |
| Resultat före skatt | 615 252 | 459 518 | 312 856 | 162 906 | 346 999 | 199 947 |
| Årets resultat | 485 721 | 345 482 | 0 | 120 213 | 270 199 | 148 565 |
| Personalkostnader | 32 943 | 200 706 | 223 642 | 439 408 | 555 096 | 793 855 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | — | — | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 183 700 | 187 550 | — | 204 325 | 209 550 | 322 400 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: 2MTN AB
Översikt
2MTN AB (org.nr 559239-0941) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Bromma. Bransch enligt SCB: utgivning av annan programvara (SNI 58290).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 470 000 kr, vilket är 23,0 % mindre än året innan (1 908 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,1 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 148 565 kr (10,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 735 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 253 385 kr och det egna kapitalet 652 522 kr (soliditet 52,1 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 322 400 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.