RP BYGG & MONTAGE STOCKHOLM ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 190 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 88 978 | 530 389 | 1 040 101 | 750 387 | 905 841 | 1 091 563 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 88 978 | 530 389 | 1 040 101 | 750 387 | 905 841 | 1 091 563 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 61 720 | 167 561 | 608 447 | 442 356 | 446 774 | 639 293 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 61 720 | 167 561 | 608 447 | 442 356 | 446 774 | 639 293 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 258 | 335 570 | 218 826 | 71 377 | 221 036 | 183 203 |
| Summa eget kapital | 27 258 | 362 828 | 431 654 | 308 031 | 459 067 | 452 270 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 126 000 | 1 960 290 | 3 851 650 | 2 946 160 | 3 930 755 | 3 882 886 |
| Rörelseresultat | 2 873 | 429 119 | 279 787 | 102 479 | 289 022 | 232 140 |
| Resultat före skatt | 2 873 | 427 705 | 277 437 | 93 781 | 280 213 | 229 899 |
| Årets resultat | 2 258 | 335 570 | 218 826 | 71 377 | 221 036 | 183 203 |
| Personalkostnader | — | 1 182 660 | 3 033 392 | 2 037 991 | 2 933 745 | 2 330 992 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | 150 000 | — | 70 000 | 190 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: RP BYGG & MONTAGE STOCKHOLM AB
Översikt
RP BYGG & MONTAGE STOCKHOLM AB (org.nr 559238-6659) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Hässelby. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 882 886 kr, vilket är 1,2 % mindre än året innan (3 930 755 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 98,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 183 203 kr (4,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 776 577 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 091 563 kr och det egna kapitalet 452 270 kr (soliditet 41,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.