N.Dahls Maskin & Transport ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 871 472 | 948 357 | 2 022 616 | 814 305 | 1 414 381 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 902 996 | 2 754 500 | 1 552 416 | 1 175 672 | 759 780 |
| Summa tillgångar | 3 774 468 | 3 702 857 | 3 575 032 | 1 989 977 | 2 174 161 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 617 495 | 718 538 | 820 933 | 251 760 | 642 217 |
| Långfristiga skulder | 1 926 372 | 2 236 205 | 1 571 641 | 1 139 864 | 947 281 |
| Summa skulder | 3 163 867 | 3 574 743 | 2 392 574 | 1 391 624 | 1 589 498 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 585 601 | −482 487 | 1 054 343 | −584 105 | −13 690 |
| Summa eget kapital | 610 601 | 128 114 | 1 182 458 | 598 353 | 584 663 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 156 000 | 1 933 000 | 3 822 000 | 567 000 | 1 332 000 |
| Rörelseresultat | 762 419 | −235 804 | 1 279 551 | −530 152 | 20 595 |
| EBITDA | 1 541 161 | 522 092 | 2 187 797 | −71 212 | 436 487 |
| Resultat före skatt | 699 670 | −482 487 | 997 957 | −584 105 | −13 690 |
| Årets resultat | 585 601 | −482 487 | 1 054 343 | −584 105 | −13 690 |
| Personalkostnader | 381 896 | 557 507 | 362 056 | 8 884 | 116 780 |
| Avskrivningar | 778 742 | 757 896 | 908 246 | 458 940 | 415 892 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: N.Dahls Maskin & Transport AB
Översikt
N.Dahls Maskin & Transport AB (org.nr 559237-9720) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Össjö. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 332 000 kr, vilket är 135 % mer än året innan (567 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 28,7 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 13 690 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 332 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 174 161 kr och det egna kapitalet 584 663 kr (soliditet 26,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.