Jonnas Städ ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 204 773 | 378 902 | 510 614 | 417 364 | 404 818 | 404 113 |
| Summa anläggningstillgångar | 184 924 | 154 711 | 122 081 | 89 451 | 62 000 | 48 142 |
| Summa tillgångar | 389 697 | 533 613 | 632 695 | 506 815 | 466 818 | 452 255 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 314 016 | 469 470 | 565 870 | 570 001 | 590 083 | 698 805 |
| Långfristiga skulder | 52 867 | 40 928 | 31 310 | 16 221 | 1 709 | 0 |
| Summa skulder | 366 883 | 510 398 | 597 180 | 586 222 | 591 792 | 698 805 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −2 186 | 401 | 12 300 | −114 922 | −45 567 | −121 575 |
| Summa eget kapital | 22 814 | 23 215 | 35 515 | −79 407 | −124 974 | −246 550 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 393 185 | 1 309 046 | 1 358 176 | 1 478 643 | 1 604 333 | 2 159 059 |
| Rörelseresultat | 4 062 | 6 807 | 20 982 | −112 495 | −41 119 | −115 425 |
| EBITDA | 39 505 | 37 020 | 53 612 | −79 865 | −13 668 | −101 567 |
| Resultat före skatt | −1 258 | 926 | 17 283 | −114 922 | −45 567 | −121 575 |
| Årets resultat | −2 186 | 401 | 12 300 | −114 922 | −45 567 | −121 575 |
| Personalkostnader | 1 443 532 | 1 232 031 | 1 516 572 | 1 776 043 | 1 731 331 | 2 134 049 |
| Avskrivningar | 35 443 | 30 213 | 32 630 | 32 630 | 27 451 | 13 858 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 5 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Jonnas Städ AB
Översikt
Jonnas Städ AB (org.nr 559237-6445) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Landvetter. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 159 059 kr, vilket är 34,6 % mer än året innan (1 604 333 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 121 575 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3. Nettoomsättningen per anställd var 719 686 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2026 (−246 550 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.