Bread & Sweets by Jennie ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 600 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 449 370 | 5 476 876 | 9 151 752 | 8 462 721 | 9 421 538 |
| Årets resultat | 30 738 | 514 830 | 758 023 | 374 945 | 294 064 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 351 923 | 3 294 251 | 3 506 349 | 3 907 623 | 2 896 673 |
| Summa skulder | 2 296 185 | 2 723 683 | 2 327 758 | 2 354 087 | 2 049 073 |
| Summa eget kapital | 55 738 | 570 568 | 1 178 591 | 1 553 536 | 847 600 |
| Anställda | 2 | 7 | 8 | 11 | 10 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 1 000 000 | 600 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Bread & Sweets by Jennie AB
Översikt
Bread & Sweets by Jennie AB (org.nr 559237-3772) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (SNI 10710).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 9 421 538 kr, vilket är 11,3 % mer än året innan (8 462 721 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 59,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 294 064 kr (3,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 10 (året innan: 11). Nettoomsättningen per anställd var 942 154 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 2 896 673 kr och det egna kapitalet 847 600 kr (soliditet 29,3 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 600 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.