NOMS ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 333 370 | 138 680 | 465 359 | 310 522 | 1 627 359 | 1 212 145 |
| Summa anläggningstillgångar | 132 713 | 390 180 | 457 428 | 717 393 | 2 151 418 | 3 149 325 |
| Summa tillgångar | 466 083 | 528 860 | 922 787 | 1 028 000 | 3 779 000 | 4 361 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 28 419 | 120 512 | 109 429 | 667 389 | 1 445 440 | 1 673 418 |
| Långfristiga skulder | 258 219 | 800 000 | 1 000 093 | 1 118 986 | 379 970 | 69 766 |
| Summa skulder | 286 638 | 920 512 | 1 109 522 | 1 786 460 | 1 825 633 | 1 742 712 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 26 883 | 26 883 | 29 123 | 31 329 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −95 555 | −571 097 | −885 082 | −1 048 725 | 211 827 | −1 856 645 |
| Summa eget kapital | 179 445 | −391 652 | −186 735 | −758 460 | 1 953 367 | 2 618 288 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 31 | 0 | 15 648 | 365 000 | 1 019 000 | 1 175 000 |
| Rörelseresultat | −94 812 | −565 126 | −835 065 | −942 442 | 265 260 | −1 821 385 |
| EBITDA | −92 146 | −556 985 | −822 698 | −929 483 | 278 359 | −1 808 018 |
| Resultat före skatt | −95 555 | −571 097 | −885 082 | −1 048 725 | 211 827 | −1 856 645 |
| Årets resultat | −95 555 | −571 097 | −885 082 | −1 048 725 | 211 827 | −1 856 645 |
| Personalkostnader | 118 277 | 130 106 | 0 | 12 105 | 325 628 | 923 693 |
| Avskrivningar | 2 666 | 8 141 | 12 367 | 12 959 | 13 099 | 13 367 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: NOMS AB
Översikt
NOMS AB (org.nr 559237-3541) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Borås. Bransch enligt SCB: tillverkning av gång- och ytterkläder (SNI 14210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 175 000 kr, vilket är 15,3 % mer än året innan (1 019 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 724 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 856 645 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 587 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 361 000 kr och det egna kapitalet 2 618 288 kr (soliditet 60,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.