Water Sensitive Solutions ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 110 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 21 058 | 23 092 | 24 892 | 69 803 | 42 885 | 447 418 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 21 058 | 23 092 | 24 892 | 69 803 | 42 885 | 447 418 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 0 | 2 091 | 156 | 18 439 | 8 188 | 256 909 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 2 091 | 156 | 25 068 | 8 188 | 300 364 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −3 942 | −57 | −207 | 19 999 | −10 038 | 112 357 |
| Summa eget kapital | 21 058 | 21 001 | 24 736 | 44 735 | 34 697 | 147 054 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 67 310 | 107 600 | 28 799 | 100 121 | 45 999 | 952 236 |
| Rörelseresultat | −3 942 | −57 | −207 | 30 725 | −16 664 | 182 755 |
| EBITDA | −3 942 | −57 | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | −3 942 | −57 | −207 | 24 096 | −10 038 | 139 211 |
| Årets resultat | −3 942 | −57 | −207 | 19 999 | −10 038 | 112 357 |
| Personalkostnader | 2 552 | 4 728 | 4 711 | 5 000 | 10 347 | 659 600 |
| Avskrivningar | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 110 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Water Sensitive Solutions AB
Översikt
Water Sensitive Solutions AB (org.nr 559237-2964) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Solna. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 952 236 kr, vilket är 1 970 % mer än året innan (45 999 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 69,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 112 357 kr (11,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 952 236 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 447 418 kr och det egna kapitalet 147 054 kr (soliditet 32,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 110 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.