Stadsvillan Roslags Näsby ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 64 006 135 | 73 382 318 | 73 382 318 | 8 710 462 | 79 465 744 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 129 620 | 590 731 | 598 231 | 605 731 | 0 |
| Summa tillgångar | 65 135 755 | 73 973 049 | 73 980 549 | 9 316 193 | 79 465 744 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 65 085 755 | 16 526 587 | 66 541 587 | 548 231 | 46 880 886 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 65 085 755 | 16 526 587 | 66 541 587 | 548 231 | 46 880 886 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −7 500 | 57 396 462 | −7 500 | 1 329 000 | 23 816 896 |
| Summa eget kapital | 50 000 | 57 446 462 | 7 438 962 | 8 767 962 | 32 584 858 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | — | — | — | — | 165 240 |
| Rörelseresultat | −7 500 | −7 500 | −7 500 | −7 500 | 158 026 |
| Resultat före skatt | −7 500 | 57 396 462 | −7 500 | 1 329 000 | 23 816 896 |
| Årets resultat | −7 500 | 57 396 462 | −7 500 | 1 329 000 | 23 816 896 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 50 000 000 | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stadsvillan Roslags Näsby AB
Översikt
Stadsvillan Roslags Näsby AB (org.nr 559237-2899) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 165 240 kr. Årets resultat 2025 var en vinst på 23 816 896 kr (14 414 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 79 465 744 kr och det egna kapitalet 32 584 858 kr (soliditet 41,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.
Liknande företag
- Bäck & Forss Holding Aktiebolag
- Bo i Täby AB
- Bäck & Forss Invest AB
- Bäck & Forss Bostad AB
- Nätet 9 i Eskilstuna AB
- Stadsvillan Bygg och Entreprenad AB
- Stadsvillan Fastigheter i Täby AB
- Bäck & Forss Nya Investeringar AB
- Loco Mondo AB
- Stadsvillan Utveckling AB
- Bostadsrättsföreningen Innerskidan
- Bostadsrättsföreningen Skalshusen