Städatklart24 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 120 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2022
| 2021 | 2022 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 715 250 | 360 819 |
| Summa anläggningstillgångar | 741 601 | 650 243 |
| Summa tillgångar | 1 456 851 | 1 011 062 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 506 202 | 235 614 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 833 926 | 618 900 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 556 920 | 69 238 |
| Summa eget kapital | 622 925 | 392 162 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 4 637 000 | 2 791 000 |
| Rörelseresultat | 934 720 | 156 853 |
| Resultat före skatt | 701 529 | 103 574 |
| Årets resultat | 556 920 | 69 238 |
| Personalkostnader | 648 029 | 875 319 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 120 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Städatklart24 AB
Översikt
Städatklart24 AB (org.nr 559236-9465) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Köpmanholmen. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 2 791 000 kr, vilket är 39,8 % mindre än året innan (4 637 000 kr). Årets resultat 2022 var en vinst på 69 238 kr (2,5 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 791 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 1 011 062 kr och det egna kapitalet 392 162 kr (soliditet 38,8 %). Årsredovisningen för 2022 föreslår en utdelning på 120 000 kr.
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.