4 Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 5 350 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 368 753 | 534 805 | 301 853 | 93 368 | 9 587 | 5 956 378 |
| Summa anläggningstillgångar | 12 029 000 | 12 029 000 | 12 029 000 | 18 090 100 | 18 526 800 | 97 259 126 |
| Summa tillgångar | 12 397 753 | 12 563 805 | 12 330 853 | 18 183 468 | 18 536 387 | 103 215 504 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 178 004 | 1 178 004 | 1 178 004 | 1 068 287 | 1 419 700 | 45 000 |
| Långfristiga skulder | 5 703 907 | 3 576 903 | 1 945 996 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 6 881 911 | 4 754 907 | 3 124 000 | 1 068 287 | 1 419 700 | 45 000 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 206 042 | 4 293 056 | 1 997 955 | 11 998 328 | 13 001 506 | 94 953 817 |
| Summa eget kapital | 5 515 842 | 7 808 898 | 9 206 853 | 17 115 181 | 17 116 687 | 103 170 504 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −25 917 | −43 500 | −44 740 | −67 865 | −82 990 | −60 671 |
| Resultat före skatt | 1 206 042 | 4 293 056 | 1 997 955 | 11 998 328 | 13 001 506 | 94 953 817 |
| Årets resultat | 1 206 042 | 4 293 056 | 1 997 955 | 11 998 328 | 13 001 506 | 94 953 817 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 600 000 | 1 090 000 | 6 000 000 | — | 5 350 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: 4 Invest AB
Översikt
4 Invest AB (org.nr 559236-6982) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Bålsta.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2026 var en vinst på 94 953 817 kr. Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 103 215 504 kr och det egna kapitalet 103 170 504 kr (soliditet 100,0 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 5 350 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.