Lovéns Trädgård ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 955 555 | 1 231 089 | 1 538 536 | 2 088 081 | 2 385 232 | 2 241 437 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 653 188 |
| Summa tillgångar | 955 555 | 1 231 089 | 1 538 536 | 2 088 081 | 2 385 232 | 2 894 625 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 184 943 | 278 106 | 177 450 | 160 944 | 146 885 | 132 584 |
| Långfristiga skulder | 200 000 | 0 | — | — | — | — |
| Summa skulder | 384 943 | 278 106 | 177 450 | 160 944 | 146 885 | 132 584 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 520 612 | 382 371 | 408 104 | 566 051 | 311 210 | 523 693 |
| Summa eget kapital | 570 612 | 952 983 | 1 361 086 | 1 927 137 | 2 238 347 | 2 762 041 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 910 000 | 3 081 000 | 3 208 000 | 3 743 000 | 4 052 000 | 4 225 000 |
| Rörelseresultat | 662 727 | 481 801 | 511 856 | 691 354 | 360 038 | 655 468 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | 716 043 |
| Resultat före skatt | 662 712 | 481 801 | 511 558 | 713 667 | 395 828 | 660 919 |
| Årets resultat | 520 612 | 382 371 | 408 104 | 566 051 | 311 210 | 523 693 |
| Personalkostnader | 459 251 | 683 360 | 771 434 | 973 569 | 1 093 287 | 1 239 008 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | 60 575 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lovéns Trädgård AB
Översikt
Lovéns Trädgård AB (org.nr 559236-4375) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Halmstad. Bransch enligt SCB: odling av prydnadsväxter i växthus (SNI 01191).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 4 225 000 kr, vilket är 4,3 % mer än året innan (4 052 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 523 693 kr (12,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 112 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 894 625 kr och det egna kapitalet 2 762 041 kr (soliditet 95,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.