Montti Lundberg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
| 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 106 973 | 64 324 | 33 244 |
| Summa anläggningstillgångar | 627 070 | 595 733 | 586 800 |
| Summa tillgångar | 734 043 | 660 057 | 620 044 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 32 620 | 20 432 | 26 000 |
| Långfristiga skulder | 665 500 | 603 500 | 555 500 |
| Summa skulder | 698 120 | 623 932 | 581 500 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −39 746 | −61 798 | −47 582 |
| Summa eget kapital | 35 923 | 36 125 | 38 544 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 67 572 | 39 332 | 3 013 |
| Rörelseresultat | −40 124 | −62 023 | −47 718 |
| EBITDA | −8 787 | −30 686 | −38 785 |
| Resultat före skatt | −39 746 | −61 798 | −47 582 |
| Årets resultat | −39 746 | −61 798 | −47 582 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 31 337 | 31 337 | 8 933 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Montti Lundberg AB
Översikt
Montti Lundberg AB (org.nr 559236-3799) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 013 kr, vilket är 92,3 % mindre än året innan (39 332 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 78,9 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 47 582 kr. Företaget har gått med förlust under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 620 044 kr och det egna kapitalet 38 544 kr (soliditet 6,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.