RR Bygg & inredning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 436 110 | 317 112 | 243 431 | 304 071 | 196 775 | 567 157 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 436 110 | 317 112 | 243 431 | 304 071 | 196 775 | 567 157 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 186 780 | 177 916 | 130 493 | 109 480 | 82 571 | 223 940 |
| Långfristiga skulder | 5 710 | 3 106 | 9 158 | −5 080 | 27 397 | 0 |
| Summa skulder | 192 490 | 181 022 | 139 651 | 104 400 | 109 968 | 223 940 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 193 620 | −7 530 | −310 | 95 891 | −92 864 | 353 535 |
| Summa eget kapital | 243 620 | 136 090 | 103 780 | 199 671 | 86 807 | 343 217 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 579 443 | 1 747 879 | 1 587 457 | 1 798 100 | 1 367 225 | 1 765 316 |
| Rörelseresultat | 247 609 | −5 794 | 838 | 120 808 | −89 189 | 423 724 |
| Resultat före skatt | 246 334 | −7 530 | −310 | 120 157 | −92 864 | 422 781 |
| Årets resultat | 193 620 | −7 530 | −310 | 95 891 | −92 864 | 353 535 |
| Personalkostnader | 726 920 | 891 627 | 930 779 | 1 065 443 | 967 299 | 747 404 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 2 | — | — |
| Föreslagen utdelning | 100 000 | — | — | 0 | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: RR Bygg & inredning AB
Översikt
RR Bygg & inredning AB (org.nr 559236-0670) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Vallentuna. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 765 316 kr, vilket är 29,1 % mer än året innan (1 367 225 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 353 535 kr (20,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 899 050 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 567 157 kr och det egna kapitalet 343 217 kr (soliditet 60,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.