Anzil Media ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 797 037 | 855 683 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 232 131 | 7 355 944 |
| Summa tillgångar | 10 029 168 | 8 211 627 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 2 513 110 | 3 309 039 |
| Långfristiga skulder | 7 365 666 | 7 465 666 |
| Summa skulder | 9 878 776 | 10 774 705 |
| Aktiekapital | 55 819 | 55 819 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 946 422 | −2 713 470 |
| Summa eget kapital | 150 392 | −2 563 078 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 6 477 000 | 2 134 000 |
| Rörelseresultat | 1 154 146 | −2 451 508 |
| EBITDA | 2 710 096 | −504 189 |
| Resultat före skatt | 946 422 | −2 713 470 |
| Årets resultat | 946 422 | −2 713 470 |
| Personalkostnader | 757 945 | 828 263 |
| Avskrivningar | 1 555 950 | 1 947 319 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Anzil Media AB
Översikt
Anzil Media AB (org.nr 559235-8260) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 134 000 kr, vilket är 67,1 % mindre än året innan (6 477 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 2 713 470 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 134 000 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−2 563 078 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (55 819 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.