Arex Intressenter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 676 999 | 9 472 734 | 11 239 561 | 7 498 679 | 5 659 991 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 602 064 | 5 221 674 | 5 220 204 | 6 441 655 | 11 726 823 |
| Summa tillgångar | 10 279 063 | 14 694 408 | 16 460 000 | 13 940 000 | 17 387 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 465 079 | 1 710 509 | 3 895 258 | 4 832 792 | 4 730 507 |
| Långfristiga skulder | 6 890 000 | 6 890 000 | 6 005 713 | 4 393 857 | 4 393 857 |
| Summa skulder | 8 355 079 | 8 600 509 | 9 901 206 | 9 226 315 | 9 124 549 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 846 275 | 5 969 915 | 6 464 895 | 4 223 790 | 3 548 765 |
| Summa eget kapital | 1 923 984 | 6 093 899 | 6 558 794 | 4 713 685 | 8 262 451 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 047 987 | 6 289 910 | 6 636 000 | 6 968 000 | 7 304 000 |
| Rörelseresultat | 2 314 889 | 2 425 372 | 2 658 511 | 3 418 294 | 4 611 722 |
| Resultat före skatt | 2 314 799 | 6 469 541 | 6 936 072 | 4 879 547 | 4 469 263 |
| Årets resultat | 1 846 275 | 5 969 915 | 6 464 895 | 4 223 790 | 3 548 765 |
| Personalkostnader | 3 572 290 | 3 809 636 | 3 882 322 | 3 432 936 | 2 219 705 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | 6 000 000 | — | 0 | 1 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Arex Intressenter AB
Översikt
Arex Intressenter AB (org.nr 559235-4913) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 304 000 kr, vilket är 4,8 % mer än året innan (6 968 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 3 548 765 kr (48,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 826 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 17 387 000 kr och det egna kapitalet 8 262 451 kr (soliditet 47,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.