Pinto Siam Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 26 546 | 20 185 | 368 466 | 589 554 | 529 813 | 1 072 748 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 195 352 | 160 982 | 118 442 | 100 902 |
| Summa tillgångar | 26 546 | 20 185 | 563 818 | 750 536 | 648 255 | 1 173 650 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | 538 158 | 632 093 | 353 242 | 326 976 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 92 709 | 31 559 | 726 397 |
| Summa skulder | 0 | 0 | 538 158 | 724 802 | 384 801 | 1 053 373 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −18 454 | −6 361 | −179 525 | −214 926 | 237 720 | −143 177 |
| Summa eget kapital | 26 546 | 20 185 | 25 660 | 25 734 | 263 454 | 120 277 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | −4 | −1 | 336 533 | 2 257 007 | 3 241 020 | 3 010 649 |
| Rörelseresultat | −18 454 | −6 316 | −179 477 | −193 568 | 236 233 | −61 544 |
| EBITDA | — | — | −170 163 | −143 294 | 278 773 | −19 004 |
| Resultat före skatt | −18 454 | −6 361 | −179 525 | −214 926 | 237 720 | −143 177 |
| Årets resultat | −18 454 | −6 361 | −179 525 | −214 926 | 237 720 | −143 177 |
| Personalkostnader | — | — | 51 655 | 287 174 | 282 367 | 587 424 |
| Avskrivningar | — | — | 9 314 | 50 274 | 42 540 | 42 540 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | 1 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Pinto Siam Group AB
Översikt
Pinto Siam Group AB (org.nr 559234-9228) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 010 649 kr, vilket är 7,1 % mindre än året innan (3 241 020 kr). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 143 177 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 1 505 325 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 173 650 kr och det egna kapitalet 120 277 kr (soliditet 10,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.