Plagg 29 Malmö ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 56 861 | 708 807 | 1 481 612 | 2 620 802 | 2 535 378 | 1 515 818 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 32 473 | 62 469 | 84 282 | 333 534 | 292 281 |
| Summa tillgångar | 56 861 | 741 280 | 1 544 081 | 2 705 084 | 2 868 912 | 1 808 099 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 36 845 | 631 506 | 885 121 | 1 438 234 | 1 424 913 | 945 162 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 229 753 |
| Summa skulder | 36 845 | 631 506 | 885 121 | 1 438 234 | 1 424 913 | 1 174 915 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −4 984 | 89 758 | 549 186 | 607 890 | 177 149 | −810 815 |
| Summa eget kapital | 20 016 | 109 774 | 658 960 | 1 266 850 | 1 443 999 | 633 184 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 35 879 | 2 329 915 | 5 886 871 | 8 689 148 | 11 224 638 | 10 066 079 |
| Rörelseresultat | −4 984 | 121 286 | 705 025 | 794 179 | 304 231 | −681 697 |
| EBITDA | — | 132 110 | 725 848 | 822 273 | 381 435 | −618 244 |
| Resultat före skatt | −4 984 | 115 981 | 694 807 | 771 616 | 230 764 | −810 815 |
| Årets resultat | −4 984 | 89 758 | 549 186 | 607 890 | 177 149 | −810 815 |
| Personalkostnader | — | 101 824 | 571 327 | 1 812 669 | 2 940 110 | 2 547 930 |
| Avskrivningar | — | 10 824 | 20 823 | 28 094 | 77 204 | 63 453 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 3 | — | 10 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Plagg 29 Malmö AB
Översikt
Plagg 29 Malmö AB (org.nr 559234-8014) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Trelleborg.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 10 066 079 kr, vilket är 10,3 % mindre än året innan (11 224 638 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 209 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 810 815 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 10). Nettoomsättningen per anställd var 1 438 011 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 808 099 kr och det egna kapitalet 633 184 kr (soliditet 35,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.