Sunula Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 322 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 27 850 | 260 542 | 5 928 194 | 1 886 383 | 89 491 | 34 174 |
| Summa anläggningstillgångar | 20 000 | 20 000 | 500 000 | 2 592 546 | 3 062 960 | 2 703 360 |
| Summa tillgångar | 47 850 | 280 542 | 6 428 194 | 4 478 929 | 3 152 451 | 2 737 534 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 5 000 | 5 000 | 38 835 | 46 979 | 36 213 | 13 037 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 5 000 | 5 000 | 38 835 | 46 979 | 36 213 | 13 037 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −7 150 | 232 692 | 6 301 367 | −1 396 047 | −1 080 892 | −182 190 |
| Summa eget kapital | 42 850 | 275 542 | 6 389 359 | 4 431 950 | 3 116 238 | 2 724 497 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −7 150 | −7 308 | −885 830 | −1 633 590 | −1 090 239 | −182 125 |
| Resultat före skatt | −7 150 | 232 692 | 6 301 367 | −1 396 047 | −1 080 892 | −182 190 |
| Årets resultat | −7 150 | 232 692 | 6 301 367 | −1 396 047 | −1 080 892 | −182 190 |
| Personalkostnader | — | — | 394 050 | 1 326 357 | 874 740 | 114 144 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | 1 | 2 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 187 550 | 561 363 | 234 820 | 209 550 | 322 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Sunula Invest AB
Översikt
Sunula Invest AB (org.nr 559233-7827) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Höllviken. Bransch enligt SCB: förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 182 190 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 737 534 kr och det egna kapitalet 2 724 497 kr (soliditet 99,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 322 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.