NLS Consulting ABAktiv

559233-2299AktiebolagRegistrerat 2019VÄLLINGBY

Finansiell översikt

747 622 kr−11,5%
Omsättning 2024
−13,0%
Genomsnittlig årlig förändring 2022–2024
0250 tusen500 tusen750 tusen1 mn202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn20202021202220232024

Utdelning

föreslagen
2024

Föreslagen utdelning 150 000 kr.

Historik
2024150 000 kr
2023310 000 kr
202262 500 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
20202021202220232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar50 00048 7501 285 6201 947 1891 854 779
Summa anläggningstillgångar—————
Summa tillgångar50 00048 7501 285 6201 947 1891 854 779
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder——453 824582 139304 255
Långfristiga skulder—————
Summa skulder00453 824582 139304 255
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)0−1 250783 046595 754495 473
Summa eget kapital50 00048 750831 7961 365 0501 550 524
Resultaträkning
Nettoomsättning——988 299845 003747 622
Rörelseresultat0−1 250986 133746 636621 869
Resultat före skatt0−1 250986 203749 745623 576
Årets resultat0−1 250783 046595 754495 473
Personalkostnader————750
Avskrivningar—————
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning——62 500310 000150 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: NLS Consulting AB

Översikt

NLS Consulting AB (org.nr 559233-2299) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Vällingby. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 747 622 kr, vilket är 11,5 % mindre än året innan (845 003 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 13,0 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 495 473 kr (66,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 854 779 kr och det egna kapitalet 1 550 524 kr (soliditet 83,6 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 150 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag