Rastlek o Fritid Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 387 734 | 379 221 | 670 596 | 500 259 | 450 953 | 608 720 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Summa tillgångar | 387 734 | 379 221 | 700 596 | 530 259 | 480 953 | 638 720 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 99 894 | 58 169 | 230 281 | 142 130 | 99 614 | 179 176 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 172 210 | 58 169 | 230 281 | 142 130 | 99 614 | 179 176 |
| Aktiekapital | 45 000 | 45 000 | 45 000 | 45 000 | 45 000 | 45 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 170 524 | 105 528 | 424 169 | 112 964 | −6 791 | 78 205 |
| Summa eget kapital | 215 524 | 321 052 | 470 315 | 388 129 | 381 339 | 459 544 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 016 454 | 1 480 645 | 1 613 221 | 860 228 | 847 437 | 1 400 497 |
| Rörelseresultat | 289 267 | 60 684 | 535 102 | 142 269 | −6 791 | 96 454 |
| Resultat före skatt | 216 951 | 133 000 | 534 343 | 142 269 | −6 791 | 96 674 |
| Årets resultat | 170 524 | 105 528 | 424 169 | 112 964 | −6 791 | 78 205 |
| Personalkostnader | — | — | — | 184 918 | 393 086 | 686 641 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 0 | 105 000 | 195 250 | 0 | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Rastlek o Fritid Sverige AB
Översikt
Rastlek o Fritid Sverige AB (org.nr 559233-2117) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Örebro. Bransch enligt SCB: partihandel med övriga hushållsvaror (SNI 46499).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 400 497 kr, vilket är 65,3 % mer än året innan (847 437 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 78 205 kr (5,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 400 497 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 638 720 kr och det egna kapitalet 459 544 kr (soliditet 71,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.