CK Trafikskola ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 193 797 | 342 940 | 1 419 796 | 3 510 277 | 6 679 816 |
| Summa anläggningstillgångar | 151 973 | 446 027 | 536 058 | 957 164 | 3 619 964 |
| Summa tillgångar | 345 770 | 788 967 | 1 955 854 | 4 467 441 | 10 299 779 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 281 163 | 259 185 | 388 309 | 603 543 | 1 936 272 |
| Långfristiga skulder | — | 460 680 | 152 284 | 727 864 | 3 839 914 |
| Summa skulder | 281 163 | 719 865 | 950 872 | 2 269 302 | 7 157 079 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 200 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 14 607 | 4 495 | 935 879 | 1 193 157 | 944 562 |
| Summa eget kapital | 64 607 | 69 102 | 1 004 982 | 2 198 139 | 3 142 700 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 770 614 | 2 641 741 | 5 661 552 | 6 682 317 | 10 669 617 |
| Rörelseresultat | 20 754 | 289 087 | 1 909 723 | 2 512 285 | 2 628 544 |
| EBITDA | — | 315 117 | 2 007 900 | 2 642 946 | 3 337 368 |
| Resultat före skatt | 20 746 | 8 903 | 1 189 432 | 1 519 224 | 1 218 333 |
| Årets resultat | 14 607 | 4 495 | 935 879 | 1 193 157 | 944 562 |
| Personalkostnader | 462 369 | 1 749 333 | 2 270 999 | 2 139 471 | 3 798 975 |
| Avskrivningar | — | 26 030 | 98 177 | 130 661 | 708 824 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 5 | 5 | 5 | 11 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: CK Trafikskola AB
Översikt
CK Trafikskola AB (org.nr 559233-1986) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Farsta. Bransch enligt SCB: trafikskoleverksamhet (SNI 85530).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 10 669 617 kr, vilket är 59,7 % mer än året innan (6 682 317 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 92,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 944 562 kr (8,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 11 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 969 965 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 10 299 779 kr och det egna kapitalet 3 142 700 kr (soliditet 30,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.