Vara Bryggeri & Bränneri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 371 640 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 902 448 | 126 113 | 70 051 | 177 997 | 140 489 | 94 777 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 67 101 | 55 611 | 44 121 | 32 631 | 21 141 |
| Summa tillgångar | 902 448 | 193 214 | 125 662 | 222 118 | 173 120 | 115 918 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 480 803 | 101 651 | 4 094 | 30 537 | 12 483 | −21 714 |
| Långfristiga skulder | — | 55 000 | 78 950 | 70 950 | 43 450 | 32 400 |
| Summa skulder | 480 803 | 156 651 | 83 044 | 101 487 | 55 933 | 10 686 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 371 645 | −13 442 | 6 055 | 78 013 | −3 444 | −11 955 |
| Summa eget kapital | 421 645 | 36 563 | 42 618 | 120 631 | 117 187 | 105 232 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 317 418 | 0 | 48 000 | 175 000 | 179 000 | 71 000 |
| Rörelseresultat | 472 830 | −13 442 | 6 957 | 96 510 | −3 673 | −12 048 |
| EBITDA | — | −10 348 | 18 447 | 108 000 | 7 817 | −558 |
| Resultat före skatt | 472 830 | −13 442 | 6 055 | 96 563 | −3 444 | −11 955 |
| Årets resultat | 371 645 | −13 442 | 6 055 | 78 013 | −3 444 | −11 955 |
| Personalkostnader | 509 623 | 1 006 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | — | 3 094 | 11 490 | 11 490 | 11 490 | 11 490 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | 371 640 | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Vara Bryggeri & Bränneri AB
Översikt
Vara Bryggeri & Bränneri AB (org.nr 559232-7406) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Vara. Bransch enligt SCB: destillering, rening och tillblandning av spritdrycker (SNI 11010).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 71 000 kr, vilket är 60,3 % mindre än året innan (179 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 25,9 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 11 955 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2021: 1. Nettoomsättningen per anställd var 317 418 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 115 918 kr och det egna kapitalet 105 232 kr (soliditet 90,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.