Fremobygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 0 | 683 206 | 597 827 | 972 630 | 1 444 396 | 915 555 | 796 239 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 0 | 683 206 | 597 827 | 972 630 | 1 444 396 | 915 555 | 796 239 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 0 | 338 062 | 244 497 | 491 642 | 885 854 | 698 725 | 521 278 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 338 062 | 244 497 | 491 642 | 885 854 | 698 725 | 521 278 |
| Aktiekapital | 0 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 295 144 | 8 186 | 127 658 | 77 554 | 88 288 | 58 131 |
| Summa eget kapital | 0 | 345 144 | 353 330 | 480 988 | 558 542 | 216 830 | 274 961 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 2 416 151 | 2 542 282 | 3 107 976 | 6 257 521 | 4 691 332 | 1 506 803 |
| Rörelseresultat | 0 | 375 530 | 10 815 | 162 077 | 102 842 | 105 059 | 71 910 |
| Resultat före skatt | 0 | 375 501 | 10 390 | 160 805 | 97 622 | 110 725 | 72 946 |
| Årets resultat | 0 | 295 144 | 8 186 | 127 658 | 77 554 | 88 288 | 58 131 |
| Personalkostnader | 0 | 453 312 | 515 970 | 568 949 | 638 125 | 646 328 | 636 948 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 430 000 | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fremobygg AB
Översikt
Fremobygg AB (org.nr 559232-6655) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Häljarp. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 506 803 kr, vilket är 67,9 % mindre än året innan (4 691 332 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 58 131 kr (3,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 506 803 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 796 239 kr och det egna kapitalet 274 961 kr (soliditet 34,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.