RJ Opto & Consulting ABAktiv

559232-3074AktiebolagRegistrerat 2019ENKÖPING

Finansiell översikt

1 027 000 kr−2,7%
Omsättning 2025/26
+12,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0100 tusen200 tusen300 tusen2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 50 000 kr.

Historik
2025/2650 000 kr
2024/25100 000 kr
2023/2450 000 kr
2022/2350 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
2020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar111 380112 644268 815225 207213 710149 362
Summa anläggningstillgångar28 34020 94013 5406 167064 414
Summa tillgångar139 720133 584282 355231 374213 710213 776
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder27 07245 10252 74355 71458 01151 167
Långfristiga skulder17 7230−3 2211 1961 172315
Summa skulder44 79545 10249 52256 91059 18351 482
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)44 925−6 443144 352−8 36930 062107 768
Summa eget kapital94 92588 482232 833174 464154 527162 294
Resultaträkning
Nettoomsättning573 000755 0001 130 0001 080 0001 056 0001 027 000
Rörelseresultat66 189−5 294181 984−8 28341 357136 309
EBITDA74 8492 106189 384−91047 524141 850
Resultat före skatt57 672−6 443181 485−8 36939 962136 309
Årets resultat44 925−6 443144 352−8 36930 062107 768
Personalkostnader422 482535 088670 384744 815729 856559 964
Avskrivningar8 6607 4007 4007 3736 1675 541
Övriga nyckeltal
Anställda111111
Föreslagen utdelning——50 00050 000100 00050 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: RJ Opto & Consulting AB

Översikt

RJ Opto & Consulting AB (org.nr 559232-3074) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Enköping. Bransch enligt SCB: anläggningsarbeten för el (SNI 42221).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 027 000 kr, vilket är 2,7 % mindre än året innan (1 056 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 107 768 kr (10,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 027 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 213 776 kr och det egna kapitalet 162 294 kr (soliditet 75,9 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 50 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.