MMY Teknikservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 469 864 | 666 654 | 448 421 | 468 311 | 454 515 | 296 054 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 469 864 | 666 654 | 448 421 | 468 311 | 454 515 | 296 054 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 167 061 | 206 661 | 168 915 | 175 294 | 156 157 | 57 660 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 227 061 | 266 661 | 228 915 | 235 294 | 156 157 | 57 660 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 192 803 | 157 190 | 119 513 | 113 511 | 165 340 | 90 037 |
| Summa eget kapital | 242 803 | 399 993 | 219 506 | 233 017 | 298 358 | 238 394 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 873 000 | 964 000 | 910 000 | 1 010 000 | 1 019 794 | 326 025 |
| Rörelseresultat | 306 317 | 199 207 | 152 038 | 146 509 | 149 981 | 114 594 |
| Resultat före skatt | 246 317 | 199 121 | 151 922 | 146 347 | 209 792 | 114 686 |
| Årets resultat | 192 803 | 157 190 | 119 513 | 113 511 | 165 340 | 90 037 |
| Personalkostnader | 498 266 | 668 494 | 660 528 | 725 840 | 752 130 | 114 816 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 300 000 | 100 000 | 100 000 | 150 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MMY Teknikservice AB
Översikt
MMY Teknikservice AB (org.nr 559232-1904) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Köping.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 326 025 kr, vilket är 68,0 % mindre än året innan (1 019 794 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 17,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 90 037 kr (27,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 326 025 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 296 054 kr och det egna kapitalet 238 394 kr (soliditet 80,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.