VOLCAT FASTIGHETER i Landskrona ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 312 143 | 475 410 | 536 582 |
| Summa anläggningstillgångar | 9 990 308 | 9 610 706 | 9 289 222 |
| Summa tillgångar | 10 302 451 | 10 086 116 | 9 826 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 856 834 | 1 036 258 | 674 677 |
| Långfristiga skulder | 9 279 000 | 8 802 500 | 8 788 000 |
| Summa skulder | 10 135 834 | 9 838 758 | 9 462 873 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 120 205 | 80 741 | 115 769 |
| Summa eget kapital | 166 617 | 247 358 | 363 127 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 225 000 | 1 217 000 | 1 218 000 |
| Rörelseresultat | 639 696 | 615 488 | 574 000 |
| EBITDA | 1 019 298 | 995 090 | 895 484 |
| Resultat före skatt | 150 493 | 102 140 | 145 976 |
| Årets resultat | 120 205 | 80 741 | 115 769 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 379 602 | 379 602 | 321 484 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: VOLCAT FASTIGHETER i Landskrona AB
Översikt
VOLCAT FASTIGHETER i Landskrona AB (org.nr 559232-1730) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Landskrona. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 218 000 kr, i nivå med året innan. Årets resultat 2025 var en vinst på 115 769 kr (9,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 826 000 kr och det egna kapitalet 363 127 kr (soliditet 3,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.