JC Förvaltning ABAktiv

559231-8223AktiebolagRegistrerat 2019STORA HÖGA

Finansiell översikt

908 000 kr−8,4%
Omsättning 2024/25
+102,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2024/25
0250 tusen500 tusen750 tusen1 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar346 552507 479898 5311 287 5481 257 3981 600 932
Summa anläggningstillgångar6 966 9906 837 1136 707 2366 577 3596 447 4826 317 605
Summa tillgångar7 313 5427 344 5927 605 7677 864 9077 704 8807 918 537
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder74 075128 79762 995167 787125 0071 725 651
Långfristiga skulder7 183 3357 183 3357 183 3357 183 3357 183 3355 611 667
Summa skulder7 257 4107 312 1327 246 3307 351 1227 308 3427 387 318
Aktiekapital350 000350 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)−293 868−23 672326 978304 34832 753134 681
Summa eget kapital56 13232 460359 437513 785396 538531 219
Resultaträkning
Nettoomsättning27 000593 000729 000940 000991 000908 000
Rörelseresultat−240 68461 788415 323550 843256 423419 411
EBITDA−158 248191 665545 200680 720386 300549 288
Resultat före skatt−293 868−23 672329 763383 31841 322170 323
Årets resultat−293 868−23 672326 978304 34832 753134 681
Personalkostnader—————0
Avskrivningar82 436129 877129 877129 877129 877129 877
Övriga nyckeltal
Anställda—————0
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: JC Förvaltning AB

Översikt

JC Förvaltning AB (org.nr 559231-8223) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stora Höga. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 908 000 kr, vilket är 8,4 % mindre än året innan (991 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 102 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 134 681 kr (14,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 918 537 kr och det egna kapitalet 531 219 kr (soliditet 6,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.