Dens3 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 254 561 | 569 490 | 3 252 043 | 1 636 615 | 1 451 304 |
| Summa anläggningstillgångar | 399 553 | 339 584 | 247 870 | 156 155 | 64 441 |
| Summa tillgångar | 654 114 | 909 074 | 3 499 913 | 1 792 770 | 1 515 745 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 295 508 | 543 414 | 2 071 421 | 1 027 093 | 1 363 690 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 295 508 | 543 414 | 2 381 421 | 1 027 093 | 1 363 690 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 225 945 | 7 054 | 752 832 | −352 815 | −613 622 |
| Summa eget kapital | 358 606 | 365 660 | 1 118 492 | 765 677 | 152 055 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 439 000 | 1 680 000 | 4 835 000 | 1 656 000 | 429 000 |
| Rörelseresultat | 292 648 | 6 913 | 1 289 075 | −607 600 | −575 817 |
| EBITDA | 323 655 | 94 892 | 1 380 789 | −515 885 | −484 103 |
| Resultat före skatt | 286 807 | 7 054 | 936 535 | −352 815 | −613 622 |
| Årets resultat | 225 945 | 7 054 | 752 832 | −352 815 | −613 622 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 31 007 | 87 979 | 91 714 | 91 715 | 91 714 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Dens3 AB
Översikt
Dens3 AB (org.nr 559231-7159) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2019 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Torslanda. Bransch enligt SCB: partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 429 000 kr, vilket är 74,1 % mindre än året innan (1 656 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 40,6 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 613 622 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 515 745 kr och det egna kapitalet 152 055 kr (soliditet 10,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.